Serwery:: DC1 Katowice DC2 Warszawa DC3 Lhenice DC4 Arezzo

BrandMeister do czego jest nam potrzebny?

Wiele osób korzysta z sieci DMR. Wiele osób jest też opiekunami przemienników. Są też tacy, którzy posiadają własne hotspoty. Wspólnym “mianownikiem” wszystkich tych osób jest to, że korzystają z BrandMeister-a. A czy wiedzą do czego on służy i co można w nim ustawić? No to idziemy na stronę BrandMeiste-a pod adres: https://brandmeister.network

BrandMeister, ogólnie ujmując, jest systemem skupiającym serwery w sieci DMR odpowiadające za kierowanie danych w tym audio do poszczególnych przemienników. Jest to w chwili obecnej jedyna sieć w SP zarządzana odgórnie przez administratorów BrandMeister-a, a nie opiekunów i administratorów przemienników. Co w takiej sytuacji możemy zrobić za pomocą BrandMeister-a?

W zasadzie umożliwia nam jedynie statyczne subskrybowanie grup rozmownych (TG, talk group) na poszczególnych slotach czasowych (TS, time slot). Jest jednak jedno ale. Jeżeli korzystamy z polskiego serwera BM (ip: 91.188.125.199) w przypadku RPT zmuszeni jesteśmy do bezwarunkowego używania TG260. Oznacza to, że mamy narzuconą odgórnie grupę (TG260) przypisaną do slotu pierwszego (TS1) i nie możemy usuniąć tej grupy z subskrypcji. Może to stanowić problem w wielu przypadkach np. jeżeli przemiennik pracuje w multimodzie (wielosystemowo), gdyż transmisja DMR będzie nam skutecznie blokować pozostałe systemy D-Star i Fusion. Są też inne powody dla których może ta sytuacja być kłopotliwa, ale nie o nich tutaj mowa. Aby móc usunąć wszystkie subskrybcje możemy skorzystać z innego serwera BM np. 87.106.126.49  (trzeba jednak zaznaczyć, że nie będziemy mieć dostępu do reflektorów, ale tak naprawdę w DMR w zasadzie korzystamy z TG a nie reflektorów). Adres IP serwera BM wpisujemy w konfiguracji przemiennika.

Mając już wstępne informację o zasadzie działania BrandMeister-a możemy przystąpić do usuwania i subskrybowania statycznie TG. Na początek ważna informacja. Grupy rozmowne subskrybujemy na dwa sposoby:
1. Statycznie za pomocą konfiguracji w BM (tak jak poniżej),
2. Dynamicznie poprzez rozpoczęcie nadawania radiem na wybranej grupie, przy czym ta subskrybcja jest czasowa i jest usuwana po 15 min.
Przygodę z BrandMeister-em musimy rozpocząć od rejestracji. Dokonujemy jej na stronie https://brandmeister.network/?page=register. Po zarejestrowaniu musimy poczekać na zaakceptowanie jej przez administratorów. Jeżeli już uzyskamy dostęp to logujemy się do serwisu BM tutaj: https://brandmeister.network/?page=login. Po zalogowaniu z lewego menu wybieramy opcję “My Repeaters” lub “My Hotspots”, a następnie id przemiennika lub hotspota. Po wybraniu tej opcji pojawi nam się strona na której będziemy mogli zarządzać statycznie subskrybowanymi grupami (TG).

W przypadku Repeatera (dostpne są dwie grupy TG)

W przypadku Hotspota (dostępna jest wyłącznie jedna grupa TG)

W zaznaczonych oknach dodajemy i usuwamy statyczne grupy. W przypadku korzystanie z polskiego serwera BM (wspominałem o nim wyżej) jeżeli jest to repeater nie będzie można usunąć grupy TG260 Poland.

Za pomocą BM można jeszcze dokonać kilka dodatkowych funkcji jak np. stworzenie harmonogramu dodawania i usuwania TG ale te przyjemności pozostawiam Wam do zabawy.