Serwery:: DC1 Katowice DC2 Warszawa DC3 Lhenice DC4 Arezzo

Jak oceniam multimodowego Hotspot’a opartego o modem GMSK?

Pierwszą subiektywną opinię o działaniu trzysystemowego hotspot’a, opartego o modem GMSK wykonanego przez Grzegorza SP8NTH, mogę już wyrazić.

Po trzech miesiącach ciągłej pracy hotspota mogę powiedzieć w zasadzie jedno. Hotspot działa bardzo stabilnie i bezproblemowo. Przez ten okres ani raz się nie “zawiesił” jak również nie wykazał żadnych dziwnych objawów. Tak więc stabilność pracy można z czystym sumieniem ocenić na 6.

Hotspot zbudowany jest w oparciu o Raspberry Pi w wersji 3, standardową obudowę, kartę pamięci Samsunga o pojemności 64GB oraz modemu GMSK w wykonaniu Grzegorza SP8NTH. Oprogramowanie użyte do obsługi hotpota to “czysty” Raspbian oraz MMDVMHost, ircDDBGateway i YSFGatewey wykonane przez Jonathana G4KLX.

Niestety ale konfiguracja oraz obsługa nie jest oparta o “okienka”, więc tym samym nie należy do najprostszych. Osoby które nie miały kontaktu z system Unix mogą mieć problemy. Dlatego część instalacyjną i konfiguracyjną oceniam na 3.

Nie można jednak pozostawić tych osób bez możliwości zbudowania takiego hotspota i dlatego przygotowałem instrukcje instalacji oraz konfiguracji niezbędnego oprogramowania w wersji krok po kroku, czyli można to zrobić na zasadzie kopiuj i wklej. A oto linki do tych artykułów.

Podsumowując uważam, że projekt trzysystemowego modemu GMSK, przystosowanego do budowy multimodowego hotspota opartego o kontroler Raspberry Pi, jest projektem bardzo dobrym, działającym stabilnie, ale wymagającym od konstruktora podstawowej wiedzy związanej z obsługą systemów Unix. Mimo to zachęcam Wszystkich do własnoręcznego uruchomienia takiego HotSpota.

Dodatkowo przygotowałem status mojego hotspota, który jest dostępny na górze tej strony (w przypadku czytania na telefonach znajduje się poniżej artykułu). Można w czasie rzeczywisty zobaczyć w jakim systemie pracuje oraz jaka stacja używa tego systemu.

Tutaj dostępny jest dashboard tego hotspota: http://home.pzk.pl:82/