Serwery:: DC1 Katowice DC2 Warszawa DC3 Lhenice DC4 Arezzo

Grupy rozmowne w D-Star czyli StarNet

Od 16 marca z mojej oraz Artura SP5QWK inicjatywy uruchomiona została w SP nowa (ale tak naprawdę dostępna już od wielu lat) funkcjonalność w sieci D-Star zwana StarNet. Poniżej postaram się przytoczyć kilka istotnych kwestii związanych z projektem oraz przedstawić Wszystkim jego funkcjonalność oraz prostotę użytkowania.

Uwaga! W chwili obecnej analizowany jest skuteczny i bezproblemowy sposób użytkowania grup STN. Wypracowane wyniki i analizy przedstawione zostaną po okresie świątecznym.

Celem projektu jest zwiększenie funkcjonalności sieci D-Star w Polsce związanej z dwoma dość istotnymi aspektami. Pierwszy, dotyczy dostępu do sieci w tym samym czasie większej liczbie korespondentów. Drugi natomiast, skierowany jest do stacji mobilnych, gdyż ułatwia im obsługę podczas jazdy.

Więcej rozmów w tym samym czasie.
W obecnym kształcie sieć D-Star w SP opiera się o połączenia z reflektorami, a w szczególności z polskim reflektorem REF032 A. Zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że wszystkie przemienniki są cały czas dostępne i umożliwiają wywoływanie stacji bez konieczności dokonywania jakichkolwiek operacji. Jest w tym rozwiązaniu jednak dość istotna wada, a mianowicie w trakcie trwania jednej korespondencji cała sieć jest zajęta i inne osoby muszą czekać na swoją kolejkę. Aby utrzymać istniejącą zaletę związaną z możliwością wywoływania stacji bez konieczności wykonywania dodatkowych operacji, a zarazem umożliwić prowadzenia kilku korespondencji jednocześnie możemy skorzystać z wdrażanego projektu opartego o StarNet.

Stacje mobilne nie muszą nic robić aby rozmawiać.
Poruszając się mobilem po kraju, a nawet poza jego granicami, niejednokrotnie spotykaliśmy się z sytuacjami, że nie dało się jakiegoś przemiennika zlinkować z naszym reflektorem, a także takie, że ktoś nas po prostu rozlinkowywał. W tej sytuacji z rozwiązaniem przychodzi nam również realizowany projekt w oparciu o StarNet, gdyż używając go nie musimy linkować żadnych przemienników żeby prowadzić korespondencję, a tym samym nikt nie może nas rozlinkować. Jest to także bardzo istotne podczas prowadzenia samochodu ponieważ nie rozprasza naszej uwagi.

Jak działa StarNet.
StarNet oparty jest o znany już w sieci ircDDB system polegający na kierowaniu routingu do konkretnego znaku, nazywany potocznie w SP wywołaniem po znaku. To samo rozwiązanie zostało wykorzystane w StarNecie z zastosowanie jednej zmiany. Mianowicie różnica polega na tym, że w StarNecie stworzone zostały grupy które użytkownik sam sobie subskrybuje (przyłącza się do nich), a routing kierowany na jego znak wysyłany jest również do wszystkich użytkowników, którzy daną grupę zasubskrybowali (dołączyli do niej). W oparciu o to proste rozwiązanie powstał projekt zwiększający funkcjonalność sieci D-Star w SP.

Jak będziemy z tego korzystać w SP
Na początek musimy poznać dostępne w projekcie grupy. Poniżej jest lista grup podstawowych do użytkowania w SP oraz dodatkowych, które mogą być wykorzystywane na przykład przez EmCom czy też inne grupy klubowe takie jak BASR czy KPGK.

Grupy rozmowne w SP
grupa unlink przeznaczenie połączona z
STN260 B STN260 T grupa główna (SP) DCS002 G
STN261 B STN261 T okręg 1 (SP1) DCS132 A
STN262 B STN262 T okręg 2 (SP2) DCS132 A
STN263 B STN263 T okręg 3 (SP3) DCS132 A
STN304 B STN304 T okręg 4 (SP4) DCS132 D
STN265 B STN265 T okręg 5 (SP5) DCS132 E
STN266 B STN266 T okręg 6 (SP6) DCS132 F
STN267 B STN267 T okręg 7 (SP7) DCS132 G
STN268 B STN268 T okręg 8 (SP8) DCS132 G
STN269 B STN269 T okręg 9 (SP9) DCS132 H
Połączenia do innych sieci
grupa unlink przeznaczenie połączona z
STN303 B STN303 T link do sieci DMR DMR TG 260080
STN303 C STN303 U link do sieci DMR DMR TG 260041
Inne grupy
grupa unlink przeznaczenie połączona z
STN303 E STN303 V SP EmCom DCS132 E

Uwaga! W większości przypadków konieczne będzie dodanie DCS132 do hotspota. Należy w pliku DCS_Hosts.txt (tutaj jest przykład gdzie on się znajduje) na końcu pliku wstawić wpis: DCS132 xlx132.dstar.radom.pl

Znając już strukturę grup możemy przejść do założeń projektu. Aby projekt funkcjonował poprawnie i dawał możliwość wykorzystywania dodatkowej funkcjonalności, konieczne jest przestrzeganie pewnych zasad. Jest ich tylko kilka ale są bardzo ważne.

 1. Pierwsza z nich dotyczy tego, że grupa główna STN260 B staje się grupą, która będzie funkcjonować jak dotychczasowy link z REF032, czyli stałe połączenie przemienników z subskrypcją.
 2. Zamiast używania w polu UR: GATEWAY używamy STN260 B.
 3. W celu uniknięcia kolizji zalecane jest także rozlinkowanie przemiennika od innych RPT oraz reflektora. Nie należy obawiać się, że nie będziecie słyszeć wywołań, ponieważ w StarNecie jakiekolwiek linkowania są zbędne. Przekazywanie transmisji odbywa się poprzez routing do całej grupy (wspominałem o tym wyżej)

Te kilka zasad sprawia, że zwiększa się funkcjonalność sieci poprzez zajmowanie tylko koniecznych do połączeń przemienników, a nie całej sieci w SP.

Jak w prosty sposób korzystać z grup i sieci StarNet
Korzystanie z sieci StarNet jest banalnie proste. Powiedziałbym nawet, że prostsze niż korzystanie z reflektorów. Ogranicza się jedynie do ustawienia w UR zamiast Gateway lub CQCQCQ wybranej grupy np. STN260 B i nadawania. Poniżej kilka przykładów jak subskrybować grupy i jak je opuszczać.

Subskrybowanie grupy (dołączenie do niej) odbywa się poprzez ustawienie w polu “To” grupy jaką chcemy zasubskrybować i nacisnąć PTT. Dwa poniższe zdjęcia przedstawiają przykład ustawienia radia do subskrybowania grupy STN260 B i STN269 B.

Subskrybowanie grupy STN260 B
Subskrybowanie grupy STN269 B

Usuwanie subskrypcji odbywa się poprzez ustawienie w polu “To” polecenie do jej usunięcia, które różni się tylko ostatnią literą. Zamiast “B” na końcu nazwy grupy używamy “T”, tak jak na poniższym przykładzie.

Usunięcie subskrypcji grupy STN260 T

Pod poniższym klawiszem dostępna jest pełna lista Your Call Sign wraz z aktualnymi grupami w postaci pliku CSV którą można zaimportować w programie do konfiguracji radia w dziale Digital/Your Call Sign.

Pobierz listę Your Call Sign

Cała obsługa ogranicza się wyłącznie do powyższych operacji. Trzeba jednak pamiętać, że subskrybowanie grup lokalnych jest czasowe. Oznacza to że po ostatnim naciśnięciu PTT subskrypcja ważna jest jeszcze przez 30 min. Po tym czasie wygasa i aby ponownie ją zasubskrybować należy na tej grupie nacisnąć PTT.

Trochę inaczej wygląda to z grupą główną, gdzie ważność Twojej subskrypcji kończy się po 5 godzinach. Co to oznacza? Oznacza to, że aby słyszeć wywołania na grupie głównej STN260 B należy ją utrzymywać wciskając PTT w przeciągu tego czasu lub po jego upływie subskrybować grupę ponownie.

Z projektu opartego o StarNet mogą korzystać HotSpot-y. Aby połączyć się z wybraną grupą należy podlinkowac HotSpota do konkretnego reflektora. Lista linków znajduje się poniżej i będzie ona rozbudowywana o dodatkowe linki takie jak do rozmów czy połączenia z siecią DMR.

 • STN260 B   ⟺   DCS002 G

Ps. Założenia projektu z pewnością będą aktualizowane i dostosowywane do potrzeb użytkowników. Dlatego, jeżeli macie jakieś uwagi, zastrzeżenia lub pomysły bardzo proszę piszcie do nas. Możecie wykorzystać do tego celu formularz dostępny tutaj.

Poniżej film z przykładowym użyciem grup nagrany przez kolegę Łukasza SP1BAktualizacja 2017-03-25

W calu uniknięcia kolizji oraz poszerzenia funkcjonalności sieci D-Star związanej z wdrażaniem Grup Rozmownych konfiguracje poniższych przemienników uległy zmianie. Zmiana polega na tym, że po zlinkowaniu któregoś z przemienników i po upływie 10 minutowej zwłoki przemienniki sam przejdzie w stan rozlinkowania.

Aby mieć cały czas nasłuch dla wywołań tak jak na REF032 A zalecamy zasubskrybowanie grupy wywoławczej STN260 B jak w powyższym opisie.

Lista przemienników ze zmienioną konfiguracją:

 1. SR2UVO (Toruń)
 2. SR3ZX (Zielona Góra)
 3. SR3UVL (Leszno)
 4. SR4UVN (Olsztyn)
 5. SR4UVD (Dylewska Góra)
 6. SR4UVM (Miłki/Mazury)
 7. SR5WC (Warszawa)
 8. SR6UVW (Wrocław)
 9. SR6UWS (Wielka Sowa)
 10. SR6UVY (Oława)
 11. SR6UVX (Żmigród)
 12. SR6UPK (Przełęcz Karkonoska)
 13. SR7USC (Skierniewice)
 14. SR7SC (Łowicz)
 15. SR8UVP (Kazimierz Dolny)
 16. SR8UKS (Krosno)
 17. SR9UCZ (Częstochowa)
 18. SR9UVK (Katowice)
 19. SR9UV (Jura Krakowsko-Częstochowska)
 20. SR9UVU (Skrzyczne)
 21. SR9SZ (Zawiercie)
 22. SR9DV (Koniaków)

Jest to okres testowy więc jeżeli pojawią się jakieś problemy z działaniem grup prosimy o zgłaszanie tego faktu na Slacku na kanale #dstar-users dostępnym tutaj: https://krotkofalarstwo.slack.com/messages/C23H6FCUA/details/