Serwery:: DC1 Katowice DC2 Warszawa DC3 Lhenice DC4 Arezzo

Melduję! Przemiennik SR9E znowu nadaje!

Przemiennik SR9E

Po kilku miesiącach przeprowadzanej zbiórki na duplexer, przemiennik SR9E znów zaczął nadawać! SR9E jest zmodernizowanym przemiennikiem obsługującym od 35 lat region śląski. Był on pierwszym przemiennikiem który działał w SP.

Wspominając krótko historię SR9E nie można pominąć wkładu, jaki wnieśli w jego powstanie konstruktorzy: Jerzy SP9MCW, Jacek SP9CSW oraz Zbigniew SP92841. Pierwszą lokalizacją przemiennika była harcówka zlokalizowana w Podzamczu koło Ogrodzieńca. Po wielu latach pracy i koniecznej zmianie lokalizacji przemiennik został przeniesiony do Dąbrowy Górniczej. W tym czasie opiekunami przemiennika byli: Janusz SQ9DHE oraz Tomek SP9XLM. Po upływie lat sprzęt stawał się coraz bardziej wiekowy i w efekcie od 2015 roku przemiennik zamilkł.

W marcu 2017 roku powstał w mojej głowie pomysł przeprowadzenia zbiórki wśród krótkofalowców na zakup duplexera. Przy prowadzeniu zbiórki akcję promował z pełnym zaangażowaniem Wojtek SQ9DHP. Po pół roku udało się doprowadzić zbiórkę do pewnego finału, dzięki czemu SR9E zyskał nowy, w pełni funkcjonalny, duplexer. Od tego momentu rozpocząłem pracę nad uruchomieniem samego przemiennika. SR9E nie jest przemiennikiem fabrycznym, a konstrukcją wykonaną własnoręcznie. Na jego “pokładzie” znajdują się: obudowa rack-owa po serwerze, separator do sterowania przemiennikiem, mikser audio, kontroler w postaci mikrokomputera opartego na linuxie Raspberry Pi, dwa radiotelefony Motorola MC2100, zasilacz oraz inne drobne podzespoły.

Po złożeniu własnymi rękoma przemiennika, 15 września 2017 roku wraz z Szymonem SQ9SIM dokonaliśmy montażu oraz pierwszego uruchomienia przemiennika. Po trzech dniach przeprowadziliśmy także niezbędne pomiary w celu wyeliminowania pewnych niedociągnięć montażowych i konfiguracyjnych. Od tego momentu można uznać, że SR9E wznowił swoje działanie.

A teraz kilka informacji dotyczących jego funkcjonowania. SR9E zlokalizowany jest w Siemianowicach Śląskich obok wieży TV. Pracuje emisją FM na częstotliwościach 145.725 MHz (TX), 145.125 MHz (RX). Otwierany tonem 71,9 Hz. Ton nadawany jest także przez nadajnik. Przemiennik pracuje w sieci Echolink. Jednak z uwagi na to, że preferujemy używanie przez krótkofalowców radiotelefonów, podłączenie SR9E możliwe jest tylko do innych przemienników. Wszelkie połączenia przez telefony, komputery itp. są niedostępne. Na przemienniku w każdy poniedziałek o godzinie 21:00 nadawane są komunikaty Śląskiego Oddziału Terenowego PZK, do których słuchania zapraszam.

I na koniec niezbędna informacja dotycząca przyszłości przemiennika. Będziemy prowadzić intensywne rozmowy w celu pozyskania pierwotnej lokalizacji przemiennika, czyli Podzamcza koło Ogrodzieńca. Obecnie w miejscu gdzie był on zlokalizowany, znajduje się prywatny hotel. O efektach rozmów postaram się informować na bieżąco.

Wszelkie uwagi dotyczące funkcjonowania, sugestie, opinie oraz wszystko co związane z techniczną i konstrukcyjną stroną przemiennika SR9E proszę kierować bezpośrednio do mnie (SQ9NFI) na adres: sq9nfi@pzk.pl. Można również skorzystać z formularza który dostępny jest tutaj.

Prawnym opiekunem przemiennika i osobą odpowiedzialną za kwestie formalne jest Marek SP9HTY. Przemiennik posiada pozwolenie radiowe o numerze 234/B/F/2016 ważne do 7 grudnia 2021 roku.

Pod poniższym adresem znajdziecie kilka fotek pierwszej odsłony przemiennika SR9E z 1982 roku.
http://sp9pdg.blogspot.com/p/czy-to-ktos-pamieta.html

obecny zasięg przemiennika z Siemianowic Śląskich dla stacji mobilnych
(mapa interaktywna)

planowany zasięg przemiennika z Podzamcza dla stacji mobilnych
(mapa interaktywna)

ps. Jeżeli przez przypadek bądź z nieświadomości zapomniałem o jakimś konstruktorze czy też opiekunie to z góry przepraszam i proszę o przesłanie informacji w celu uzupełnienia powyższego tekstu.