Serwery:: DC1 Katowice DC2 Warszawa DC3 Lhenice DC4 Arezzo

Melduję! Przemiennik SR9E znowu nadaje!

[Głosów: 10   Average: 3.9/5]

Przemiennik SR9E

Po kilku miesiącach przeprowadzanej zbiórki na duplexer, przemiennik SR9E znów zaczął nadawać! SR9E jest zmodernizowanym przemiennikiem obsługującym od 35 lat region śląski. Był on pierwszym przemiennikiem który działał w SP.

Wspominając krótko historię SR9E nie można pominąć wkładu, jaki wnieśli w jego powstanie konstruktorzy: Jerzy SP9MCW, Jacek SP9CSW oraz Zbigniew SP92841. Pierwszą lokalizacją przemiennika była harcówka zlokalizowana w Podzamczu koło Ogrodzieńca. Po wielu latach pracy i koniecznej zmianie lokalizacji przemiennik został przeniesiony do Dąbrowy Górniczej. W tym czasie opiekunami przemiennika byli: Janusz SQ9DHE oraz Tomek SP9XLM. Po upływie lat sprzęt stawał się coraz bardziej wiekowy i w efekcie od 2015 roku przemiennik zamilkł.

W marcu 2017 roku powstał w mojej głowie pomysł przeprowadzenia zbiórki wśród krótkofalowców na zakup duplexera. Przy prowadzeniu zbiórki akcję promował z pełnym zaangażowaniem Wojtek SQ9DHP. Po pół roku udało się doprowadzić zbiórkę do pewnego finału, dzięki czemu SR9E zyskał nowy, w pełni funkcjonalny, duplexer. Od tego momentu rozpocząłem pracę nad uruchomieniem samego przemiennika. SR9E nie jest przemiennikiem fabrycznym, a konstrukcją wykonaną własnoręcznie. Na jego “pokładzie” znajdują się: obudowa rack-owa po serwerze, separator do sterowania przemiennikiem, mikser audio, kontroler w postaci mikrokomputera opartego na linuxie Raspberry Pi, dwa radiotelefony Motorola MC2100, zasilacz oraz inne drobne podzespoły.

Po złożeniu własnymi rękoma przemiennika, 15 września 2017 roku wraz z Szymonem SQ9SIM dokonaliśmy montażu oraz pierwszego uruchomienia przemiennika. Po trzech dniach przeprowadziliśmy także niezbędne pomiary w celu wyeliminowania pewnych niedociągnięć montażowych i konfiguracyjnych. Od tego momentu można uznać, że SR9E wznowił swoje działanie.

A teraz kilka informacji dotyczących jego funkcjonowania. SR9E zlokalizowany jest w Siemianowicach Śląskich obok wieży TV. Pracuje emisją FM na częstotliwościach 145.725 MHz (TX), 145.125 MHz (RX). Otwierany tonem 71,9 Hz. Ton nadawany jest także przez nadajnik. Przemiennik pracuje w sieci Echolink. Jednak z uwagi na to, że preferujemy używanie przez krótkofalowców radiotelefonów, podłączenie SR9E możliwe jest tylko do innych przemienników. Wszelkie połączenia przez telefony, komputery itp. są niedostępne. Na przemienniku w każdy poniedziałek o godzinie 21:00 nadawane są komunikaty Śląskiego Oddziału Terenowego PZK, do których słuchania zapraszam.

I na koniec niezbędna informacja dotycząca przyszłości przemiennika. Będziemy prowadzić intensywne rozmowy w celu pozyskania pierwotnej lokalizacji przemiennika, czyli Podzamcza koło Ogrodzieńca. Obecnie w miejscu gdzie był on zlokalizowany, znajduje się prywatny hotel. O efektach rozmów postaram się informować na bieżąco.

Wszelkie uwagi dotyczące funkcjonowania, sugestie, opinie oraz wszystko co związane z techniczną i konstrukcyjną stroną przemiennika SR9E proszę kierować bezpośrednio do mnie (SQ9NFI) na adres: sq9nfi@pzk.pl. Można również skorzystać z formularza który dostępny jest tutaj.

Prawnym opiekunem przemiennika i osobą odpowiedzialną za kwestie formalne jest Marek SP9HTY. Przemiennik posiada pozwolenie radiowe o numerze 234/B/F/2016 ważne do 7 grudnia 2021 roku.

Pod poniższym adresem znajdziecie kilka fotek pierwszej odsłony przemiennika SR9E z 1982 roku.
http://sp9pdg.blogspot.com/p/czy-to-ktos-pamieta.html

obecny zasięg przemiennika z Siemianowic Śląskich dla stacji mobilnych
(mapa interaktywna)

planowany zasięg przemiennika z Podzamcza dla stacji mobilnych
(mapa interaktywna)

ps. Jeżeli przez przypadek bądź z nieświadomości zapomniałem o jakimś konstruktorze czy też opiekunie to z góry przepraszam i proszę o przesłanie informacji w celu uzupełnienia powyższego tekstu.