Serwery:: DC1 Katowice DC2 Warszawa DC3 Lhenice DC4 Arezzo

Mobilny duobanderowy “chińczyk” z obsługą DMR, TYT MD-9600

MD-9600

Od kilkunastu dni dostępny jest w sprzedaży na terenie SP nowy, mobilny, dwupasmowy radiotelefon TYT MD-9600, obsługujący standard DMR, jak również tryb analogowy.

MD-9600, w przeciwieństwie do obecnie używanych popularnych ręcznych urządzeń TYT, dysponuje znacznie większą mocą, która na VHF wynosi 50W, a na UHF 45W. Z uwagi na jego przeznaczenie posiada większy wyświetlacz. To w zasadzie jedyne cechy różniące to urządzenie od popularnych “ręczniaków”.

Obsługa urządzenia jest niemal identyczna jak jego młodszych “braci”. Nie ma możliwości użytkowania pasma analogowego bez programowania. Tak więc każdy kanał simpleksowy, przemiennik oraz inne ustawienia należy wcześniej zaprogramować. Do tego celu należy zaopatrzyć się (jeżeli nie znajduje się w zestawie) w interfejs TYT PC7.

Należy też podkreślić, że MD-9600 nie posiada modułu GPS przez co nie ma możliwości przesyłania pozycji do sieci APRS, jak ma to miejsce w najnowszych urządzeniach ręcznych tego producenta.
(EDIT: Wersja 3 posiada już wbudowany moduł GPS)

Aktualna (29 listopada 2017) cena tego urządzenia na naszym rynku kształtuje się w zakresie od 1.300 do 1.600 PLN. Na popularnych portalach aukcyjnych można znaleźć je w cenie około $275. Należy jednak zaznaczyć, że zakupy poza granicami mogą (nie muszą) być obarczone dodatkowymi opłatami celno-skarbowymi.

Pełna specyfikacja urządzenia znajduje się w Datasheet.

Jeżeli ktoś posiada to urządzenie i je testował, to proszę o przesłanie informację i opinii aby podzielić się nimi z osobami zainteresowanymi.