Skip to Content

Spotkanie krótkofalarskie TAMA 2024

Wspomnienia i rozwój technologii APRS na spotkaniu TAMA 2024 w Bornym Sulinowie

W dniach od 30 maja do 2 czerwca w Bornym Sulinowie odbędzie się niezwykłe spotkanie krótkofalarskie TAMA 2024. To już kolejna edycja spotkań, które mają swoje korzenie w spontanicznych inicjatywach związanych z rozwojem technologii APRS w Polsce. Spotkanie krótkofalarskie TAMA 2024 w Bornym Sulinowie to nie tylko okazja do wymiany wiedzy i doświadczeń, ale także do integracji środowiska krótkofalarskiego i tworzenia trwałych więzi. Zapraszamy wszystkich pasjonatów radiokomunikacji do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu!

Przypomnijmy sobie jak to się zaczęło

W latach 2002-2003, kiedy w Polsce zaczęło pojawiać się coraz więcej stacji APRS, grupa pasjonatów, w tym Zbyszek SP3BTT, postanowiła zorganizować spotkanie w celu wymiany doświadczeń i dyskusji na temat budowy sieci na 144.800 dla tej specyficznej formy pracy krótkofalarskiej. Wybór miejsca dla spotkania padł na Tama w Bornym Sulinowie – malownicze miejsce otoczone lasami, z charakterystyczną historią i niepowtarzalnym klimatem.

Pierwsze spotkanie miało być małym, kameralnym wydarzeniem, z myślą o 15-20 uczestnikach. Mimo tego, że przygotowania zakładały prosty catering z chlebem, smalcem, ogórkami i kilkoma innymi przysmakami, frekwencja przerosła oczekiwania organizatorów. Na spotkanie przybyło ponad sześćdziesięciu uczestników z różnych zakątków Polski – z Lublina, Wrocławia, Bydgoszczy, Poznania, Zgorzelca i wielu innych miejscowości.

Program spotkania był bardzo zróżnicowany i obejmował prelekcje, dyskusje, pokazy sprzętu oraz konkursy z nagrodami. Robert SP6VWX przygotował prelekcję, która stała się punktem programu, a spotkanie było określane mianem warsztatów, gdzie każdy mógł dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniami.

Dyskusje podczas spotkania dotyczyły różnorodnych problemów związanych z technologią APRS – od kwestii ustawień trackera, poprzez szybkość ustalania pozycji GPS, aż po protokoły komunikacji APRS. Uczestnicy mieli także okazję do podglądania sprzętu i obserwowania, co dzieje się na mapie.

Wieczór zakończył oficjalną część spotkania, ale z pewnością pozostała tęsknota za kontynuacją tych wyjątkowych spotkań.


Praca stacji okolicznościowej SN20UE
Upamiętnienie 20 lat Polski w Unii Europejskiej przez krótkofalarską stację okolicznościową